Ферментація кавових зерен

31 Січня 2022

Процес обробки кави містить кілька обов'язкових процедур. На попередньому етапі – це ферментація, від якої залежить смакові характеристики майбутнього продукту. При цьому існує два різні способи ферментування, що відрізняються за технологією та необхідними ресурсами.

Мета ферментації

Основне завдання процесу – підготувати каву до подальшої обробки.

При цьому переслідується дві цілі:

  • На плантаціях чи переробних станціях слід видаляти верхні шари плодів до зерен, що є попереднім завданням ферментації
  • Другий момент полягає в тому, що процедура призводить до проникнення ароматичних сполук і мікроорганізмів у каву. Завдяки різним методам обробки суттєво змінюються смакові властивості товару.

При цьому умови зростання кави, висотність вирощування та вплив місцевих бактерій досить різні. Тому товар з різних кінців планети має різний смак. З допомогою ферментації можна проводити зміну смакових відчуттів. Використовують два методи – аеробний та анаеробний.

Сухий метод

Аеробна ферментація включає процес сушіння плодів після збору врожаю.

Суха ферментація

Особливості технології:

  • Зібрані зерна розміщують у сонячному місці на циновках або т.зв. «Африканських ліжках».
  • У такому вигляді їх витримують до 30 днів і періодично перемішують і перевертають за допомогою спеціальних граблів/мішалок.
  • Шкіра та м'якоть висихають, а потім опадають, залишаючи тільки зерна, які потім сортують за розміром та упаковують у мішки.
  • Сухий метод використовується в тих країнах/регіонах, де складний доступ до води.
  • Кава, оброблена цим способом, має високу насолоду, винну кислотність і не домінуючу кислотність, а також щільне тіло.

Аеробна ферментація досить складна з точки зору контролю, тому що на неї впливають зовнішні фактори – температура навколишнього середовища та вологість повітря.

Анаеробна ферментація

Саме цей метод переважає при обробці кавових дерев. Він у тому, що зібрані плоди завантажують у великі ферментаційні танки. Витримка становить від однієї до трьох діб, протягом яких залишки м'якоті опадають. Від температурних показників усередині чану залежить смакові характеристики. При температурі 5-6 °C більше розкривається кислотність. Щоб отримати підвищену насолоду, необхідно забезпечити температуру приблизно 19°C.  

Кожен спосіб ферментації орієнтований певного споживача і застосовується залежно від поставлених завдань.

Вернутися до переліку публікацій