Приємні зміни у любителів кави

24 Січня 2022

Чому пити каву стало приємною звичкою? Людина хоче відчути особливі смакові відчуття та підбадьоритися. При цьому кофеїн впливає на людський мозок та його функціональність декількома аріантами.

Позитивні преференції

Насамперед, речовина стимулює ЦНС, блокуючи аденозин, що викликає сонливість. Експерименти довели, що вплив кофеїну може спричинити посилення мозкової активності у різних напрямках. Позитивний вплив полягає у поліпшенні різних мозкових функцій. Поліпшується емоційний стан, підвищується концентрація уваги, прискорюється реагування, швидше засвоюється інформація. Кофеїн стимулює роботу довготривалої пам'яті при регулярному вживанні у процесі навчання. Нещодавні дослідження підтверджують, що постійна ранкова чашка кави допомагає підтримувати когнітивні функції у літніх людей (особливо у жінок).

Структурні зміни

Проведені експерименти довели посилення зв'язку між таламусом та мозочком. Це призводить до підвищення динамічної активності людини. Спостерігаються невеликі структурні зміни та інших частинах мозку. Але всі вони мають тимчасовий характер і не несуть негативного впливу. Цікавим став той факт, що подібні зміни спостерігаються у людей, які досить рідко вживають напій.

Кофеїн та залежність

Результати наукових досліджень спростовують поширений міф про кавову залежність. Він не викликає звикання у нашому організмі, що також підтверджено Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ). Проте різке припинення вживання кофеїну може викликати в деяких постійних споживачів скасування. На щастя, перебіг зазвичай м'який і нетривалий.

Споживання кави стало для багатьох з нас звичкою, але звичка – це не те саме, що залежність. ВООЗ дає зрозуміти, що немає жодних доказів того, що постійне вживання кофеїну має порівняні фізичні та соціальні наслідки із залежністю.

Вернутися до переліку публікацій