Вплив кави на мозок

16 Січня 2022

Мало хто з нас може уявити день без маленької чорної чашки. Кава не тільки смачна, але й допомагає подолати сонливість, додає енергії, покращує настрій та загострює наші почуття. Він також приносить полегшення при проблемах із травленням, оскільки підтримує обмін речовин та прискорює роботу кишечника.

Як напій впливає на наш мозок?

Кофеїн є психоактивним агентом та стимулятором, що прискорює діяльність мозку. Він блокує аденозинові рецептори, що викликають сонливість, і в той же час збільшує секрецію дофаміну, відповідального за задоволення. Таким чином, це покращує наші інтелектуальні здібності та концентрацію. Дослідження довели і покращення якості пам'яті. Додатково покращуються різні аспекти функції мозку, включаючи настрій, час реакції, пильність, увагу, здатність до навчання та загальну психічну функцію. Звичайно, необхідно дотримуватися помірності. Вживання напоїв з кофеїном у великих кількостях має протилежний ефект – викликає нервозність і подразнення. Ідеальна доза – максимум 500 мг кофеїну або 3-4 чашки кави на день.

Кава як засіб профілактичної медицини

У багатьох країнах світу було проведено численні дослідження взаємозв'язку між вживанням кави та розвитком хвороби Альцгеймера та деменції. Вони показали, що щоденне вживання близько трьох чашок цього ароматного напою знижує ризик захворіти пізніше на 60%. Більше того, кофеїн може інгібувати цей процес також у людей похилого віку, які вже мають проблеми з пам'яттю. Невідомо, як це відбувається. Механізм дії невідомий. Але точно допомагає відстрочити розвиток хвороби. Кофеїн та інші активні сполуки допомагають очистити безлад, спричинений хворобою в головному мозку.

Кава і сон

Стимулюючий ефект кофеїну може по-різному впливати на якість нашого сну, і цей ефект дуже індивідуальний. Результати проведених досліджень чітко показують взаємозв'язок між щоденним споживанням кофеїну та якістю сну та денною сонливістю. У деяких випадках вживання кофеїну протягом дня може покращити сон. Проте все залежить від толерантності конкретної людини до цієї діючої речовини.

Кофеїн менш небезпечний для людей, які вживають його регулярно. Зовсім інша ситуація з тими, хто іноді вживає напої з кофеїном. Наш вік та гени також можуть грати тут роль.

Вернутися до переліку публікацій